آموزش پُرسیک

طراحی پرسش های پرسشنامه در پرسیک(۲)

طراحی پرسش ها

در مقاله پیشین نحوه طراحی و ساخت یک «بخش» را به عنوان پیش نیاز ساخت «پرسش» آموزش دادیم. پس از ساخت یک بخش، بایستی در درون بخش مربوطه (که به طور پیش فرض در آن قرار می گیرد) یک یا چند پرسش طراحی و اضافه کنیم. برای این کار:

 1. بر روی دکمه «اضافه کردن پرسش» در گوشه بالایی صفحه کلید می کنیم.
 2. در فیلد «کد» یک کد به پرسش مورد نظر خود اختصاص می دهیم. این کد باید با حروف انگلیسی باشد و نمی بایستی با ارقام شروع شود. ولی می تواند ترکیبی از حروف انگلیسی واعداد باشد. شما می توانید از کلمات خیلی ساده مانند q1 یا کلمات معنی دار تری مانند education (برای سطح تحصیلات) یا gender (برای جنسیت) استفاده کنید.
 3. فیلد بعدی با عنوان «پرسش» مربوط به وارد کردن متن پرسش است. شما متن سوال خود را در این فیلد می نویسید. مثلا: «شما چقدر از شغل خود رضایت دارید؟»

محتوای این فیلد را می توانید به لحاظ شکلی ویرایش کنید. مثلا بخش هایی از جمله را رنگی یا درشت کنید. یا آن را وسط چین کنید و به طور کلی قابلیت های ویرایشگر html را داراست. ولی توجه داشته باشید که در این فیلد نباید گزینه های پرسش خود را (مثل خیلی زیاد، زیاد و …) بنویسید.

 1. فیلد بعدی که در پایین فیلد «پرسش» قرار دارد، مربوط به توضیحاتی است که شما می خواهید در مورد این سوال بدهید. این توضیحات در پرسشنامه به صورت جانبی نمایش داده خواهد شد. با این حال می توانید این بخش را خالی بگذارد.
 2. در بالای سمت راست صفحه، در بخش «گزینه های عمومی»، منوی آبشاری «نوع پرسش» قرار دارد. شما در این بخش بایستی انتخاب کنید که پرسش شما از چه نوعی است؟ مثلا آیا چند گزینه ای است، یا سوال تشریحی است و یا آرایه ای است و …. انتخاب این بخش اهمیت زیادی دارد. به طور پیش فرض سوال شما از نوع سوال تشریحی طولانی (ورودی متنی بلند) انتخاب شده است. در مورد توضیح انواع سوالات در مقاله های بعدی توضیح خواهیم داد. زمانی که نوع پرسش را انتخاب می کنید، پیش نمایشی از آن نوع برای شما، زیر منوی آبشاری نوع پرسش، نمایش داده می شود.
 3. به منوی «تم پرسش» کاری نداشته باشید! این مربوط به تنظیمات پیشرفته سوال است و فعلا با آن کاری نداریم!
 4. منوی «بخش» مربوط به انتخاب بخشی است که می خواهید پرسش شما درون آن قرار گیرد. به طور پیش فرض همان بخشی است که شما از آن شروع به اضافه کردن پرسش کرده اید. به همین خاطر نیازی به تغییر آن ندارید. مگر اینکه بخواهید آن را تغییر دهید.
 5. گزینه «الزامی» برای آن است که بخواهید آن سوال را الزامی برای پاسخ بگذارید یا اختیاری. به طور پیش فرض این گزینه خاموش است (یعنی سوال غیر الزامی است). اما اگر آن را روشن کنید، پاسخگو یا پرسشگر نمی تواند بدون تکمیل آن دکمه ارسال را بزند یا به صفحه بعد برود. نرم افزار به او پیغام خطا می دهد که یک یا چند پرسش الزامی را تکمیل نکرده است.
 6. فیلد بعدی «معادله ارتباط» است. این فیلد برای نوشتن معادله ای است که این سوال را به پاسخ سوالات قبلی مشروط می کند. اگر سوال شما مشروط نیست، به آن دست نزنید. آن را بعدا توضیح خواهیم داد.
 7. فیلد «اعتبار سنجی» نیز مربوط به قرار دادن محدودیت هایی برای بررسی اعتبار پاسخ داده شده است. فعلا آن را خالی بگذارید تا بعدا توضیح بدهیم.
 8. به همین ترتیب سایر بخش ها را هم دست نزنید.
 9. حال دکمه «ذخیره» را که در گوشه بالایی سمت چپ صفحه قرار دارد فشار دهید.

پرسش شما ساخت شد! اکنون باید برای آن گزینه های پاسخ یا زیرپرسش هایی طراحی کنید که در مقاله بعد به آن می پردازیم.

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن