آموزش پُرسیک

طراحی پرسش های پرسشنامه در پُرسیک

ساخت یک «بخش»

در پرسیک همانند اکثر نرم افزارهای روز جهانی، هر «پرسش» در درون یک «بخش» قرار دارد. هیچ پرسشی به صورت رها در پرسشنامه قرار ندارد. برای همین، هر وقت می خواهید یک پرسش اضافه کنید، قبل از آن باید بخش آن را بسازید.

می توانیم چندین پرسش را در یک بخش داشته باشید و یا اینکه یک بخش را تنها به یک پرسش تنها اختصاص دهید.

ولی نباید بخش را بدون هیچ پرسشی رها کنید.

می توانید تمامی سوالات پرسشنامه را در درون یک بخش قرار دهید و نام بخش را هم، برای مثال، «سوالات پرسشنامه» قرار دهیم. با این حال، بهتر است که سوالات خود را به لحاظ موضوعی طبقه بندی کنید و هر دسته سوال را در بخش مربوط به خودش قرار دهید.

این کار برای صفحه بندی پرسشنامه شما بهتر است. چون بعدا می توانید از پُرسیک بخواهید که سوالات هر بخش را در یک صفحه نمایش دهد و پس از تکمیل آن سوالات به بخش بعد برود. در این صورت، سوالات هر بخش جداگانه در پایگاه داده ذخیره خواهد شد و اگر وسط کار به هر دلیلی نرم افزار بسته شد یا اینترنت قطع شد، پاسخ های قبلی شما از بین نخواهد رفت.

بخش بندی سوالات یک مزیت دیگر هم دارد و آن اینکه باعث می شود که یک مجموعه سوالات را که در یک بخش قرار داده اید، به صورت جمعی مشروط به پاسخ سوال دیگری بکنید.

برای مثال، ممکن است در پاسخ به سوال وضعیت تاهل، در صورت متاهل بودن فرد بخواهید چندین سوال در مورد مدت زمان ازدواج، تعداد فرزندان، رابطه با همسر و … بپرسید. می توانید همه این سوالات را در یک بخش قرار دهید و نمایش آن بخش را مشروط به پاسخ سوال وضعیت تاهل کنید.

بنابراین، برای شروع طراحی سوالات ابتدا یک بخش بسازید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

  1. پس از آنکه اطلاعات اولیه پرسشنامه را وارد کردید و به اصطلاح پرسشنامه را ساختید (ر.ک. چگونه یک پرسشنامه الکترونیک بسازیم؟) و آن را ذخیره کردید، صفحه طراحی پرسشنامه نمایش داده می شود.
  2. در بالای منوی کناری سمت راست، دو زبانه وجود دارد: «ساختار» و «تنظیمات». بر روی زبانه «ساختار» کلیک کنید.
  3. در این صورت در منوی کناری لینک «+اضافه کردن بخش» ظاهر می شود. بر روی آن کلیک کنید.
  4. اکنون صفحه مشخصات «بخش» نمایش داده می شود. در بخش عنوان، نام بخش را بنویسید. هر نامی را می توانید بنویسید ولی بهتر است یک عنوان مرتبط با سوالات انتخاب کنید.
  5. در پنجره زیر عنوان، می توانید شرحی در مورد این عنوان بنویسید. این شرح، در صورت تمایل شما می تواند در پرسشنامه نمایش داده شود. با این
  6. حال می توانید این بخش را خالی رها کنید.
  7. فیلد «بخش تصادفی» را خالی رها کنید (این فیلد برای زمانی است که می خواهید بخش های پرسشنامه با نظمی تصادفی نمایش داده شود)
  8. فیلد «معادله ارتباط» برای موقعی است که می خواهید نمایش این بخش را مشروط به پاسخ یک پرسش قبلی بکنید. در غیر این صورت این بخش را باید خالی رها کنید. مشروط سازی پرسش ها و بخش ها بعدا آموزش داده خواهد شد.
  9. اکنون بر روی دکمه «ذخیره» در بالای سمت چپ صفحه کلیک کنید تا بخش شما ذخیره شود. دو دکمه دیگر برای زمانی است که شما می خواهید پس از ذخیره بخش، صفحه افزودن پرسش یا افزودن بخش دیگر ظاهر شود.

بخش شما ایجاد شد. شما اکنون آماده افزودن یک پرسش به آن می باشید!

وقف حفظ درختان

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن